به گزارش گروه جوان و جامعه خبرگزاری برنا ، دیروز کشور ، در اولین آخرین روزهای اولین ماه  تابستان و در آستانه ورود به ماهی که معروف به گرمترین ماه سال است با بارش باران غافلگیر شد ، بارانی که نم و نم آهسته نبود بلکه سیلابی شد که پایتخت و 9 استان کشور را در برگرفت . سیلابی که تلفات جانی و مالی زیادی را به بار آورد که هنوز مسئولان برآورد دقیقی از میزان خسارت آن در دست ندارند.

در پی این سیلاب ها مدیران و مسئولان امدادی چنین گفتند :

مرتضی مرادی پور ، مدیر مرکز کنترل و هماهنگی عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر در گفت و گو با خبرنگار حوادث برنا در خصوص آمار نهایی از طوفان روز گذشته در کشور گفت : در 48 ساعت گذشته با توجه به بارش ها در 9 استان کشور ، سیل و آب گرفتگی  منازل و معابر رخ داد.که این 9 استان عبارتند از : البرز، تهران ، خراسان شمالی ، زنجان ، سمنان ، قزوین ، کردستان ، کرمان و مازندران که از این میان بیشترین خسارت متوجه استان کردستان به ویژه شهرستان سقز و محورهای منتهی به سنندج بوده است .

وی در خصوص شرایط پایتخت بعد از طوفان روز گذشته گفت : تا این لحظه  در محورهای شمالی از جمله : فیروزکوه ، هراز و امامزاده داوود ، ریزش تونل و آب گرفتگی اتفاق افتاده است که تمام نیروهای امدادی از اورژانس ، آتش نشانی و هلال احمر نیروهای خود را برای رسیدگی به وضعیت این مناطق فرستاده اند که امداد رسانی تا این لحظه همچنان ادامه دارد

http://up.campin.ir/up/albom/Pictures/15/IMAGE634883290385065313.jpg

مرادی پور در خصوص آمار نهایی از خسارات 48 ساعت گذشته افزود :« در مجموع کل کشور در 48 ساعت گذشته بیش از 5 هزار نفر دچار حادثه شدند که از میان به 2800 نفر امدادرسانی شد و تاکنون 6 مصدوم تحت معالجه تیم های هلال احمر مستقر در محل قرار گرفتند. همچنین از 50 واحد مسکونی روستایی تخلیه آب صورت گرفته است.هلال احمر در 48 ساعت گذشته 66 تیم عملیاتی خود را در مناطق مختلف به کار گرفته است.

وی در رابطه با امار مصدومان و کشته شدگان تا این لحظه گفت :« آمار رسمی در این خصوص تا این لحظه وجو ندارد. و آمار کشته شدگان حادثه را فقط پزشکی قانونی بعد از عملیات نهایی اعلام میکند.

 

http://up.campin.ir/up/albom/Pictures/15/ImageHandler.ashx.jpg

*ناپدید شدن ۱۰ کوهنورد/هراز و چالوس مسدود است/۵۰ خودرو گم شدند

مدیرکل ستاد بحران استان البرز چنین گفت :محور کرج - چالوس در محدوده آسارا و روستای سیجان ۵ تن کشته و بیش از ۱۰ تن مفقود شده اند.

ابوالقاسم باقری از مفقود شدن ۵۰ دستگاه خودرو در سیل محور کرج - چالوس محدوده آسارا نیز خبر داد و افزود: احتمال افزایش آمار کشته شدگان وجود دارد.

به گفته وی همچنین طغیان رودخانه و وقوع سیل در منطقه بالا طالقان باعث خسارت به زمین های کشاورزی شده و ۲ پل را در این منطقه تخریب کرده است.

*هراز و چالوس مسدود شد

مدیرکل راه و شهرسازی مازندران  با اشاره به بارندگی شدید عصر و شب گذشته، گفت: در حال حاضر، هراز، کنداون و سوادکوه برای تردد باز است اما در مقاطعی شاهد ریزش سنگ در محورها هستیم و باید مسافران و رانندگان ایمنی لازم را رعایت کنند.

وی با بیان اینکه ترافیک محورهای استان روان است، اظهار داشت: راه چهار روستا به دلیل رانش و ریزش مسدود شده که تلاش راهداران برای بازگشایی مسیرها ادامه دارد.

با این حال ساعتی بعد سخنگوی مرکز مدیریت راه های کشور از مسدود شدن محورهای هراز و چالوس خبر داد و گفت: مسافران از مسیرهای جایگزین آزادراه «قزوین - رشت» و محور «فیروزکوه» تردد کنند.

یاسر خالدی در خصوص آخرین وضعیت ترافیکی محورهای چالوس و هراز گفت: به دنبال بارندگی در شمال کشور از حدود نیم ساعت پیش محورهای هراز و چالوس مسدود شده و پلیس در حال تخلیه بار ترافیکی در این دو محور است.

وی با بیان اینکه ریزش کوه در منطقه چالوس اتفاق افتاده است، افزود: راهداران در تلاش برای بازگشایی این محور هستند که امیدواریم تا ظهر امروز این محور بازگشایی شود. همچنین محور هراز هم با ریزش کوه در تونل شماره ۲ و ۳ مواجه شده است که پیش بینی می کنیم تا یک ساعت دیگر این محور بازگشایی شود.

سخنگوی مرکز مدیریت راه های کشور با اعلام اینکه رانندگان حتی در صورت بازگشایی این مسیرها هم سعی کنند از مسیرهای جایگزین تردد داشته باشند، ادامه داد: مسافران غرب مازندران می توانند از آزادراه قزوین - رشت و مسافران شرق این استان از محور فیروزکوه تردد کنند.

*سیل در جاده چالوس 25 خودرو را با خود برد/یک عروس و داماد درمیان مفقودان سیلاب کرج

http://up.campin.ir/up/albom/Pictures/15/4345.jpg

معاون استاندار و فرماندار ویژه کرج طغیان رودخانه کرج را عامل وقوع سیل در روستاهای سیجان در جاده چالوس ذکر کرد و گفت: سیل 25 خودرو را با خود برده و تا کنون اطلاعی از سرنوشت سرنشینان این خودروها در دست نیست.

محمدتقی ایرانی صبح دوشنبه گفت : بر اساس برآوردهای اولیه خسارت های وارده سنگین است و اکنون به طور دقیق نمی توان میزان آن را اعلام کرد.

وی با بیان این که مشکل بسیار جدی است و طی امروز و فردا  مشخص می‌شود گفت : به عنوان نمونه گزارشی را دریافت کردیم که یک عروس و داماد در زمان سیل گم شده‌اند و نجات آنها در دستور کار قرار گرفته است.

وی با اشاره به از بین رفتن زیرساخت هایی نظیر راه، شبکه آب و برق روستای سیجان جاده چالوس در اثر سیل، گفت: گروه های امدادرسان تجهیزات و آذوقه مورد نیاز را برای سیل زدگان تامین کرده اند.

فرماندار کرج با اشاره به تشکیل ستادهای بحران استان و شهرستان کرج از شب گذشته، گفت: مسوولان استان از ساعات اولیه وقوع حادثه در محل حضور داشته اند و حسینیه روستا و دهداری نیز برای اسکان آسیب دیدگان تجهیز شده است.

باقری مدیرکل مدیریت بحران استان البرز نیز با تاکید بر اینکه امدادرسانی کماکان ادامه دارد، گفت: قربانیان حادثه تا کنون همان 5 نفر هستند و امیدواریم سرنشینان 25 خودرویی را که آب برده در سلامت باشند.

وی نیز طغیان رودخانه کرج را عامل وقوع این سیل دانست و گفت: طغیان رودخانه همراه با حجم بالای سنگ و گل و لای باعث شده که برخی خودروها در مسیر رودخانه کاملا از بین بروند.

بارش شدید باران و توفان که از عصر یکشنبه استان البرز را در نوردید، باعث طغیان رودخانه کرج درمسیر جاده چالوس شد و تا کنون سیل در روستای سیجان باعث مرگ 5 نفر شده است.

 

*معاون استاندار تهران از کشف دو جسد در پی سیلاب شب گذشته منطقه کن و سولقان خبر داد

 برپایه این گزارش  ،معاون امور عمرانی استاندار تهران از کشف دو جسد در پی سیلاب شب گذشته در منطقه کن و سولقان تهران خبر داد و گفت: احتمال افزایش تلفات جانی ناشی از این حادثه در منطقه وجود دارد.

حسن کریمی روز دوشنبه با بیان این توضیحات  افزود: یکی از کشته شدگان یک زن است که در پی ریزش دیوار در روستای کشار سفلی منطقه سولقان فوت کرده است.

وی با اشاره به استقرار نیروهای امدادی از جمله هلال احمر، راه و شهرسازی و بخشداری در منطقه کن و سولقان اظهار کرد: عملیات جستجو و امداد و نجات برای یافتن مصدومان و یا اجساد کشته شدگان احتمالی در منطقه همچنان ادامه دارد.

کریمی به خسارات ناشی از سیل دیشب اشاره کرد و گفت: خسارات مالی زیادی به جاده، مسیل، شبکه برق رسانی و اموال عمومی و شخصی در منطقه وارد شده اما هنوز برآورد دقیقی از میزان خسارات وارده در منطقه انجام نشده است.

معاون استاندار تهران با اشاره به اینکه کارشناسان مشغول بررسی حادثه و میزان خسارت های وارده هستند تاکید کرد: با انجام کارشناسی دقیق، آمار کشته شدگان و میزان خسارات وارده اطلاع رسانی خواهد شد.

بارش باران همراه با رعد و برق و تندباد شدید در شب گذشته موجب بروز سیلاب و همچنین طغیان رودخانه در برخی از مناطق استان تهران از جمله کن و سولقان شده است.

*16 مصدوم در سیلاب دیروز در تهران

درحالی که خبرها حکایت از این داشت که طوفان و باران دیروز در پایتخت تلفات جانی داشت سخنگوی اورژانس تهران با بیان این مطلب که طوفان شب گذشته در پایتخت تلفات جانی نداشت، گفت:این حادثه 16 مصدوم برجا گذاشته است.

حسن عباسی  درباره آخرین وضعیت مصدومان طوفان شب گذشته در پایتخت اظهار کرد:  شب گذشته طوفانی با سرعت 70 کیلومتر در ساعت در پایتخت به وقوع پیوست که در اثر این طوفان تعدادی از درختان شکسته شده و چند داربست نیز در سطح خیابان‌ها ریزش کرده بود.

وی در ادامه با بیان این مطلب که متاسفانه در این حادثه 16 شهروند دچار مصدومیت شدند، افزود: ماموران اورژانس بلافاصله در محل حادثه حضور و 13 نفر از مصدومان را به بیمارستان منتقل کردند.

سخنگوی اورژانس تهران بااشاره به این مطلب که که سه نفر از مصدومان به صورت سرپایی و در محل درمان شدند، تصریح کرد: خوشبختانه در پی طوفان شب گذشته تاکنون تلفات جانی گزارش نشده است.

گفتنی است پزشکی قانونی تهران نیز  اعلام کرد بر اثر طوفانی که دیروز یکشنبه ۲۸ تیرماه شهر تهران را در نوردید تاکنون تلفات جانی گزارش نشده است.

 

 

منبع: برنا نیوز

bornanews.ir