Code Center عکس مهران غفوریان و همسرش + گفتگو با مهران غفوریان - پاسخ 1
kolahdoozan
ارسالی ها : 3
عضویت : 21 /2 /1398
محل زندگی : esf
تشکر ها : 11
تشکر شده : 13
1 RE عکس مهران غفوریان و همسرش + گفتگو با مهران غفوریان
یکشنبه 22 اردیبهشت 1398 - 12:59


ايران يکي از کشورهاي نمونه در زمينه توليد محصولات نساجي است که از گذشته تا کنون سهم بزرگي در توليد فرش دستباف
و انواع محصولات ديگر بافته شده از نخ و پشم داشته است. با توجه به اينکه هر ملتي داراي يک کالاي نمادين است ، مي‌توان گفت فرش دستباف نيز جزو آن دسته از کالاهاي بسيار مهم و صادراتي ايران به شمار مي‌رود و در بين ملل مختلف نيز بعنوان معروفترين توليد کننده فرش به خصوص فرش دستباف شناخته مي‌شود. در مقاله اين هفته سايت زيلومه شما با موضوعات مهمي در زمينه فرش دستباف آشنا خواهيد شد.

فرش دستباف چيست؟
يکي از مهمترين تجهيزات و کالاها که از گذشته تا کنون اهميت ويژه‌اي در زندگي انسان داشته است ، فرش و محصولات نساجي مي‌باشد ؛ زيرا استفاده از اين وسايل در ايجاد حس آسايش و آرامش انسان کمک شاياني مي‌کند. حال در اين بين يکي از بي‌نظيرترين و پرطرفدارترين انواع فرش ، فرش‌هاي دستباف هستند که جزو محصولات کهن ايراني نيز به شمار مي‌روند. در اينجا سوالي که ممکن است براي خريداران پيش بيايد اين است که فرش دستباف چيست؟ دقت داشته باشيد که کلمه فرش يک عبارت عربي است که به معني گسترده مي‌باشد و به مواردي چون قالي و پلاس اطلاق مي‌شود. در نتيجه مي‌توان گفت منظور از فرش دستباف ، زيراندازي مي‌باشد که به وسيله دست از تار و پود بافته شده است که اين امر طبيعتا موجب ايجاد طرح‌هاي بسيار زيبا بر روي آن مي‌شود و طرفداران زيادي در سراسر دنيا دارد.

تاريخچه فرش دستباف
با توجه به تاريخچه کهني که در توليد فرش و قالي دستباف ايراني وجود دارد در حال حاضر مي‌توان گفت محصول بافته شده به دست هنرمندان ايراني جزو بهترين و زيباترين نوع فرش در دنيا است که اين امر از نظر کارشناسان بين‌المللي فرش تاييد شده است. اما با وجود آنکه در سال ???? شمسي اولين فرش‌هاي گره‌دار به عنوان پوشش اسب و يا در چادر صحرانشينان مورد استفاده قرار گرفته است و سپس در توليد اين محصول پيشرفت‌هاي زيادي حاصل شده پژوهشگران اعتقاد دارند که آغاز شکوفايي هنر فرشبافي در ايران به قرن ?? و ?? ميلادي بر مي‌گردد.

در سال‌هاي گذشته با پيشرفت تکنولوژي در بسياري از زمينه‌ها از جمله زمينه توليد فرش ، شاهد تغيير و تحولات بسيار عظيمي در توليد اين محصول بوديم ؛ به طوري که در ابتداي توليد فرش به دست هنرمندان ايراني ، نقش‌هاي بسيار ساده و طرح‌هاي آساني روي اين محصولات نساجي پياده مي‌شد اما با گذشت زمان تحول شگرفي در توليد اين محصول به وجود آمد و اين امر موجب تنوع بي‌نظير در بازار فرش دستباف شد.

فرش‌هاي دستباف تاريخي
در ميان فرش‌هاي مهم دستباف در تاريخ ايران مي‌توان به فرش و قالي‌هاي ذيل اشاره کرد :
قالي پازيريک : اين فرش قدمتي ???? ساله دارد و در اندازه‌هاي ??? در ??? سانتيمتر و با حدود ???? گره بافته شده است.
فرش بهارستان : معروف به فرش بهار خسرو که يک قالي بسيار عالي در زمان خسرو پرويز مي‌باشد.
قالي دستباف عصر صفوي : يکي ديگر از زيباترين قالي‌هاي دستباف ايراني بوده که خلاقيت و نبوغ هنرمندان در زمان حکومت صفويان را نشان مي‌دهد ، در اين دوره قاليبافان با استفاده از طرح‌هايي در حدود ???? تخته فرش و قالي از خود به جا گذاشته اند.
قالي ترنج منظره حيوانات : يکي ديگر از فرش‌هاي ايراني است که با زمينه قرمز رنگ و طرح‌هاي زيبايي ، توليد شده از ابريشم مي‌باشد که موجب محبوبيت بالاي آن شده است.
قالي چلسي : يکي ديگر از فرش‌هاي زيباي جهان قالي چلسي است که در مجموعه فرش‌هاي موزه ويکتوريا و آلبرت لندن نگهداري مي‌شود.
فرش دستباف کاشان
عليرغم آنچه در مورد هنر بافندگان ايراني ذکر شد لازم است بدانيد که بافت فرش در بعضي از شهرهاي ايران با دقت و هنرنمايي بيشتري انجام مي‌شود که اين امر موجب مشهوريت فرش در اين استان‌ها شده است. در اين بين قالي دستباف کاشان جزو قالي‌هاي بسيار محبوب و پرطرفدار در سطح ايران و جهان است که در طرح‌ها و رنگ‌هاي بسيار متعدد و متنوعي به فروش مي‌رسد. علاوه بر اين ، کيفيت بي‌نظير فرش دستباف کاشان و زيبايي بي‌حد اين محصول موجب شده است از گذشته تا به امروز خريد و فروش اين نوع فرش توسط مشتريان رونق داشته باشد. طرح‌هاي بسيار ظريف و نفيسي که بر روي قالي‌هاي دستباف توسط هنرمندان کاشاني پياده مي‌شود موجب اين محبوبيت شده است ، به‌گونه‌اي که شهر کاشان در عهد صفويه يکي از فاخرترين و بهترين مراکز توليد فرش و قالي دستباف بوده است.

فرش دستباف تبريز
علاوه بر شهر کاشان يکي ديگر از شهرهاي مشهور ايران در زمينه توليد محصولات نساجي به خصوص فرش و قالي دستباف شهر تبريز است و از گذشته دور تاکنون اين شهر مهد توليد و توزيع انواع فرش دستباف در طرح‌ها و مدل‌هاي متنوع و گوناگون بوده است. با اين حال مي‌توان گفت امروزه يکي از مهمترين صنايع دستي اين شهر قالي بافي است که شهرت جهاني دارد.

هنر فرش بافي در شهر تبريز مانند کاشان از دوره صفويه آغاز شد که اين امر در اوايل کار به بخش‌هاي روستايي مرتبط بود و کم‌کم در کارگاه‌هاي بزرگ قالي بافي نيز جايي باز کرد. تبحر و تخصص بي‌نظيري که هنرمندان تبريزي در توليد فرش‌هاي دستباف دارند موجب شده است که ظريف‌ترين و خوش نقش و نگارترين فرش‌هاي ايران در اين شهر بافته شود. قالي بافي در شهر تبريز به صورت گره با قلاب و متقارن است که در نوع خود بي‌نظير مي‌باشد ، با اين حال به طور حتم انتخاب محصول اين شهر جهت پهن کردن در منازل ايراني مي‌تواند بي‌نظير باشد.

مشخصات فرش دستباف
به دليل گسترش روز افزون انواع فرش دستباف در بازار ايران و جهان بايد در هنگام خريد اين محصول نکات متعددي را مورد توجه قرار دهيد. فرش دستبافت ايراني به طور کلي در ? قالب ترنج ، خشتي و افشان بافته شده که نوع ترنج آن از همه پرطرفدارتر است. اين نوع فرش حاشيه‌اي پهن در اطراف دارد و طرح‌هاي بيضي و دايره در ميانه. همچنين دقت داشته باشيد که تفاوت فرش‌هاي دستباف در برابر فرش‌هاي ماشيني بسيار زياد است به طوري که فرش‌هاي دستباف از دور و نزديک جلوه بسيار زيبايي دارند و بسيار درخشنده هستند. تقارن رنگ يکي ديگر از شاخص‌هاي برجسته اين محصول مي‌باشد که به زيبايي آن مي‌افزايد. از طرفي دقت داشته باشيد پرز اين فرش‌ها بايد درخشان و انعطاف‌پذير باشد به طوري که اين نوع فرش تنها فرشي است که با پا خوردن و شستشو زيبايي چند برابري مي‌گيرد.

طرح و نقش فرش دستباف
گذشته از کيفيت و مرغوبيت فرش دستباف در هنگام خريد اين محصول ، نکته بسيار حائز اهميت ديگري که براي مشتريان مهم است ، توجه به طرح و نقش اين محصول مي‌باشد. دقت داشته باشيد اگر بخواهيد فرش دستباف ايراني را خريداري کنيد بايد بدانيد که به طور کلي طرح و نقش در قالي ايراني شامل موارد زير مي‌شود :
قالي شاه عباسي
قالي اسليمي
طرح افشان
طرح بته جقه
طرح درختي
طرح شکارگاه
طرح قابي
طرح ترکمن و بخارا
طرح گل فرنگ
طرح ماهي درهم
طرح محرابي
طرح محرمات
طرح گلداني
طرح ايلي
طرح هندسي
طرح آثار باستاني و ابنيه اسلامي
طرح اقتباسي
طرح تلفيقي
مواد به کار رفته در فرش دستباف
يکي از شاخص‌ترين مواردي که موجب محبوبيت و مشهوريت فرش دستباف ايراني شده است مواد مصرف شده در اين قالي‌ها است که داراي کيفيت و مرغوبيت بسيار بالايي هستند و اين امر در کنار زيبايي محصول مورد اهميت مي‌باشد. يکي از مواد به کار رفته در تار و پود فرش دستبافت ايراني پنبه و پشم مي‌باشد که اين نوع فرش و قالي به فرش يا قالي پشمي مشهور است. همچنين مي‌توان گفت در ميان عشاير به جاي نخ از پشم استفاده مي‌شود.

انواع فرش دستباف
از انواع فرش دستباف مي‌توان به موارد زير اشاره کرد :

قالي تمام ابريشم : پرز و چله آن از نخ ابريشم مرغوب بافته شده است.
گل ابريشم : نوع ديگري از فرش يا قالي دستباف است که در دوره حاشيه‌ها و در نقش‌هاي آن به جاي پرز پشمي ، از ابريشم استفاده مي‌شود.
قالي کف ابريشم : نوع ديگري از فرش دستباف است که در زمينه آن به جاي پشم از ابريشم استفاده مي‌شود.
سوف : نوع ديگري از فرش و قالي دستباف است که زمينه آن از پود ضخيم و نازک تشکيل شده است و نقش و گل و بوته پرزدار دارد.
فرش دستباف ابريشم
همانطور که گفته شد يکي از مواد به کار رفته در قالي دستبافت ايراني نخ ابريشم است که به طور حتم اينگونه قالي از محبوبيت بالايي برخوردار است و طرفداران زيادي دارد. به طور کلي مي‌توان گفت فرش تبريز و کاشان جزو فرش‌هايي هستند که معمولا از جنس پشم يا ابريشم است و اين امر موجب کيفيت بسيار بالاي محصولات شده است. همچنين دقت داشته باشيد با توجه به اينکه اين نوع فرش از ابريشم توليد شده است طبيعتا قيمت بالاتري نسبت به ديگر انواع محصول دارد.

فرش دستباف در خارج از کشور
زيبايي بي‌حد و حصر فرش ايراني و توليد عمده اين محصول به دست توليدکنندگان ايراني موجب شده است که در خارج از کشور نيز اين محصول طرفداران زيادي داشته باشد به‌گونه‌اي که در بسياري از خانه‌هاي مجلل خارجي فرش‌هاي دستباف ايراني مشاهده مي‌شود. فرش ايراني به حدود ?? تا ??? کشور جهان صادر مي‌شود که مهمترين بازارهاي صادراتي فرش و قالي دستباف ايران شامل کشورهاي امارات ، لبنان ، ايتاليا ، پاکستان ، آلمان و فرانسه مي‌شود.

کشورهاي اروپايي و آسيايي سهم بسيار زيادي از فرش دستباف ايراني را به خود اختصاص داده‌اند. اين امر در حالي است که به دليل توليد عمده مواد اوليه مصرفي فرش دستباف در داخل کشور مشاهده مي‌شود در تامين اين مواد با وجود تحريم‌ ها هيچ مشکلي وجود ندارد و همچنان صادرات اين محصول به ديگر کشورهاي جهان ادامه دارد.

فرش دستباف در ايران
دکوراسيون منزل ايراني با توجه به طرح‌هاي مناسب با فرهنگ مردم مستلزم انتخاب فرش دستباف ايراني مي‌باشد. به‌گونه‌اي که اگر فرد بخواهد دکوراسيوني زيبا و در عين حال مجلل داشته باشد مي‌تواند با مطابقت دادن طرح فرش‌هاي دستباف با ديگر اجزاي منزل خود فضايي بي‌نظير و شکيل به وجود آورد. با اين حال به دليل اينکه در حال حاضر توليدکنندگان اين محصول سعي کرده‌اند انواع بسيار متعدد و مختلفي از فرش دستبافت در طرح‌ها و رنگ‌هاي متنوع را روانه بازار کنند مي‌توان گفت مشتريان عزيز مي‌توانند بنا به نياز و سليقه خود نوعي از اين محصول را انتخاب و خريداري کنند و در منزل خود از آن استفاده نمايند.

با اين حال دقت داشته باشيد که خريد فرش دستباف ايراني از برندهاي معروف مي‌تواند به مشتري کمک نمايد تا محصولي بي‌نظير و در عين حال با قيمت مناسب تهيه کنند که به طور حتم اگر از اين برندها اقدام به خريد محصول کنيد سال‌هاي متوالي از فرش‌ها استفاده خواهيد کرد.

خريد فرش دستباف
امروزه يکي از موارد بسيار مهمي که براي افراد به خصوص خانم‌هاي خانه‌دار حائز اهميت است ، زيبايي و شکيل بودن طراحي داخلي خانه مي‌باشد. با اين حال خريد تجهيزات سنتي مي‌تواند در اين زمينه کمک شاياني به افراد بکند. در اين بين خريد فرش دستباف ايراني جزو آن دسته از مواردي است که افراد زيادي جهت تزيين خانه خود به آن پرداخته‌اند. دقت داشته باشيد مي‌توانيد جهت داشتن خريدي خوب و درست ، با مشاوران فروش در اين زمينه مشورت کنيد و سپس اقدام به خريد اين محصول کنيد ، زيرا به دليل تجربه‌اي که اين افراد در زمينه خريد و فروش انواع فرش به خصوص نوع دستباف دارند مي‌توانند شما را جهت انتخاب طرح و مدل آن راهنمايي کنند.

قيمت فرش دستباف
يکي از نکات بسيار حائز اهميت که براي مشتريان در هنگام خريد فرش دستباف ايراني به وجود مي‌آيد ، قيمت ارائه اين محصول است. توجه داشته باشيد با وجود تنوع بي‌نظيري که در اين محصول وجود دارد طبيعتا مي‌توان گفت قيمت هرکدام از آنها نيز تفاوت‌هايي دارد و هر چه کيفيت و تراکم فرش مورد نظر شما بهتر باشد قيمت آن افزايش پيدا مي‌کند. در کنار اين امر نکته حائز اهميت ديگري که در مورد قيمت گذاري فرش دستبافت وجود دارد ، نحوه خريد اين محصول است به طوري که اگر مشتري اقدام به خريد فرش دستباف از توليدکنندگان آن به صورت مستقيم کند ، خواهد توانست محصولي با کيفيت و در عين حال با قيمت مناسب خريداري نمايد. يکي از اين روش‌ها خريد مستقيم از فروشگاه‌هاي مجازي مي‌باشد زيرا در اين فروشگاه واسطه‌ها و دلالان از ميان برداشته شده‌اند و محصول به صورت مستقيم به دست مشتري مي‌رسد.

ذرع و نیم چیست
خفت در فرش اصفهان
قیمت فرش دستباف ابریشم
بازار فرش حکیم اصفهان
جدول رجشمار
خرید اینترنتی فرش دستباف
فرش دستباف
مدل فرش جدید
قیمت فرش دستباف ابریشم اصفهان
قیمت فرش دستباف اصفهان

فرش دستباف اصفهان
فرش دستباف اصفهان 6 متری
وب کاربر ارسال پیام نقل قول تشکر گزارش

13 از kolahdoozan به خاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند : armani1 / sheykhbahayi / travel1 / shahrahan98 / drghanei2 / cheshmgir12 / shahrahan20 / kasiriesf / isfvisit00 / atashmahar1 / kolahdoozan00 / sepahanfoolad00 / cheshmgir00 /


پرش به انجمن :