Code Center سوغات تبریز چیست - پاسخ 3
drmarjanhadad2
ارسالی ها : 2
عضویت : 14 /2 /1398
تشکر ها : 13
تشکر شده : 7
3 RE سوغات تبریز چیست
دوشنبه 23 اردیبهشت 1398 - 09:43

حتما شما هم ديده‌ايد که بعضي‌ها لب‌هايشان به صورت غيرطبيعي حجيم است. متخصصان پوست و مو مي‌گويند کافي است چند آمپول ژل حجم‌دهنده لب در بافت لب‌هايتان تزريق کنيد تا چنين اتفاقي بيفتد ولي‌ آنها تاکيد مي‌کنند که روش‌هاي برجسته‌سازي لب چندان بي‌خطر نيستند و اگر ژل‌هاي غيراستاندارد را به لب‌هايتان وارد کنيد و يا اين کار به وسيله افراد غيرمتبحر انجام شود بايد منتظر ناقرينگي و بدشکل شدن لب‌هايتان باشيد.

اين روزها خيلي از خانم‌هاي جوان ايراني از تزريق ژل لب براي زيبايي لب‌هايشان استفاده مي‌کنند و اين در حالي است که گهگاه از بهداشتي بودن يا استاندارد بودن آن محصول نيز هيچ اطلاعي ندارند.

با دکتر فريده مهتي‌پور، متخصص پوست درباره همين موضوع به گفتگو نشسته‌ايم.

آيا براي برجسته‌سازي لب‌ها، متخصصان پوست مي‌توانند کمکي به مراجعان کنند؟

امروزه کارهاي متعددي براي افزايش حجم بافتي و از بين بردن يا کاهش چين‌هاي سطحي و عمقي صورت انجام مي‌گيرد. براي اين منظور مي‌توان از مواد متعددي که فيلر يا پرکننده ناميده مي‌شوند، استفاده کرد. چربي خود بيمار نيز در برخي موارد به ويژه براي حجم‌هاي بزرگ‌تر قابل استفاده است.

يعني با استفاده از اين چربي مي‌توان بافت‌هاي صورت را برجسته کرد؟

بله. چنانچه علاوه بر افزايش حجم از بين بردن چين‌هاي سطحي و عمقي همراه نيز مدنظر باشد، مي‌توان تزريق پرکننده و تزريق بوتاکس را توأما نيز انجام داد که نتايج باليني خوبي به همراه دارد.

معمولا اين تزريق‌ها روي کدام بخش‌هاي صورت انجام مي‌شود؟

پر کردن گودي‌هاي صورت، حجم دادن به گونه‌ها، پر کردن شيار نازولابيال (شيار بين بيني و گونه) و نيز خطوط اطراف لب‌ها از جمله خطوط خنده از نقاطي است که به طور شايع از اين مواد استفاده مي‌شود. گويا به تازگي حجيم‌کردن لب‌ها و برجسته کردن خطوط دور لب نيز رايج شده است.

براي حجيم کردن لب‌ها شما از چه موادي استفاده مي‌کنيد؟

براي حجيم کردن لب‌ها امروزه ژل‌ها و پرکننده‌هاي متعددي در دسترس است ولي انتخاب هريک از اين مواد بايد با توجه به نياز خاص بيمار، حجم ناحيه و پايداري ماده مورد نظر صورت گيرد.

ژل‌هاي استاندارد براي برجسته‌سازي لب چه خصوصياتي دارند؟

بهترين ژل‌ها براي اين ناحيه، ژل‌هايي هستند که حداکثر سازگاري بيولوژيک را با بدن داشته، واکنش‌هاي ايمني بدن را تحريک نکنند و سرطان‌زا نباشند. با توجه به اينکه لب‌ها داراي خون‌رساني بالايي بوده و کاملا متحرک هستند، پايداري ژل مورد نظر و حجم تزريق شده بايد بسيار دقيق انتخاب شود.

بهتر است از ژل‌هاي دايمي استفاده شود يا ژل‌هايي که پايداري کمتري دارند؟

استفاده از ژل‌هاي پايدار و طولاني‌مدت به‌ويژه در اولين تزريق در مورد لب‌ توصيه نمي‌شود زيرا ممکن است با عوارضي از قبيل عوارض آلرژيک و يا ايجاد گرانولوم همراه باشد.

ژل‌هاي جديد که اين روزها استفاده مي‌شود، چه جنسي دارند؟

ژل‌هاي جديد از جنس هيالورونيک اسيد هستند که براي لب کاملا مناسب است.

اين تزريق‌ها در دور لب انجام مي‌شود يا در بافت خود لب؟

تزريق در لب را مي‌توان برحسب نياز بيمار فقط در خطوط دور لب انجام داده و يا اينکه حجم خود لب‌ها را نيز افزايش داد. در هر يک از موارد فوق بايد ميزان مصرف ژل و هزينه بيمار را مدنظر قرار دهيم. پيش از تزريق، معاينه بيمار و مشاوره باليني بسيار مهم است. سابقه بيماري‌هاي قبلي و مصرف دارو بايد پرسيده شود.

اين تزريق‌ها عوارضي هم دارند؟

مانند هر تزريق ديگري در ناحيه صورت بايد احتمال عوارض آلرژيک، درد حين تزريق و پس از آن، تورم و احتمال کبودي لب‌ها و حتي احتمال نتايج مطلوب مانند فقدان قرينگي (تزريق با حجم نامتناسب) در نظر گرفته شده و با بيمار در ميان گذاشته شود. تجربه پزشک و تکنيک تزريق درست همراه با مشاوره باليني پيش از تزريق موجب مي‌شود که نتايج باليني به خواست‌هاي بيمار نزديک شود، هرچند که تامين ذهنيت بيماران به‌طور کامل اکثرا امکان‌پذير نيست.

اگر ژل‌ها جذب شوند، لب‌ بدفرم نمي‌شود؟

دکتر حداد
تزريق ژل اصفهان
تزريق ژل لب اصفهان
مزوتراپی اصفهان
پاکسازی پوست اصفهان
rf در اصفهان

خير، پس از جذب ژل‌ها لب به فرم اوليه خودش بازمي‌گردد و هيچ تغيير فرم خاصي پيش نمي‌آيد.

امکان دارد ژل‌ها حرکت کنند و به نواحي اطراف لب پخش شوند؟

بله، اگر ژل‌هايي که براي برجسته‌سازي لب استفاده مي‌شود از انواع غيراستاندارد باشد امکان اين عارضه وجود دارد، بنابراين اگر خانمي قصد اين تزريقات را دارد بايد حتما از ژل‌هاي استاندارد و با مارک معتبر استفاده کند.

چه کساني كانديداي مناسبي براي تزريق ژل به شمار مي‌آيند؟

مي‌توان تمامي افراد را کانديداي مناسبي براي‌اين روش درماني دانست، زيرا احتمال آلرژي و عوارض جانبي وجود ندارد. اما مسلماً ‌اينکه کسي کانديداي مناسبي براي‌اين روش و يا هر روش زيباسازي ديگري هست يا خير با معاينه پزشک، گرفتن تاريخچه پزشکي بيمار و همچنين بررسي بسيار دقيق ساختار چهره و طراحي براي ‌ايجاد تغييرات مناسب، تعيين خواهد شد.

بار ديگر بايد يادآور شد که ‌ايجاد هر تغييري در چهره، ولو با انتخاب يک روش معتبر، لزوماً به معناي به‌دست آوردن يک چهره مطلوب و زيبا نيست. انتخاب روش‌‌هاي زيباسازي کاري کاملاً تخصصي است و حتماً بايد با توجه به فوايد و مضرات روش درماني، خواسته بيمار، آناتومي بيمار و شرايط فيزيکي و روحي رواني وي صورت گيرد تا بتوان آن را موفقيت‌آميز دانست.

دو اصل مهم در تزريق ژل به لب

دو اصل مهم را در تزريق ژل‌ها بايد به ياد داشته باشيم؛ اول اينکه براي تزريق اين نوع ژل‌ها تنها و تنها متخصصان پوست و مو و جراحان پلاستيک صلاحيت دارند و تزريق اين مواد به وسيله پزشکان عمومي، دندانپزشکان، حتي متخصصان بي‌هوشي‌ به صلاح بيماران نيست؛ چرا که در بسياري از موارد اگر عارضه کم خطري هم در اثر تزريق ژل رخ دهد، متخصصان پوست و مو بهتر مي‌توانند آن را کنترل کنند.

گاهي به دنبال تزريق ژل فرد دچار عود تبخال مي‌شود که پزشک متخصص آگاه باتجربه‌اي که دارد به راحتي مي‌تواند آن را درمان کند و در غير اين صورت همين اتفاق مي‌تواند موجب بر جاي گذاشتن اسکار (جوشگاه) روي صورت شود.

نکته دوم، آگاهي يافتن بيمار از نوع ماده تزريق شده است. پزشک براي بيمار بايد توضيح دهد که از چند نوع ژل استفاده خواهد کرد، زمان ماندگاري آن چه مدت است و چه عوارض احتمالي وجود خواهند داشت. عوارض موقتي مانند قرمزي و کبود شدن کاملا طبيعي بوده و هيچ جاي نگراني نيست. از تزريق ژل‌هاي متفرقه و بودن نام و نشان جدا پرهيز کنيد. در صورت امکان حتي نام ژل مصرف شده را نيز نزد خود يادداشت کنيد تا اگر به هر دليلي به پزشک متخصص ديگري مراجعه کرديد، بدانيد که چه ژلي براي شما تزريق شده و آيا از آن راضي بوده‌ايد يا خير. بنابراين دو اصل مهم در تزريق ژل عبارت‌اند از:

تزريق توسط متخصص پوست يا جراح پلاستيک
مصرف ژل‌هاي استاندارد و داراي تاييديه‌هاي گوناگون جهاني و وزارت بهداشت ايران.
نوع ديگر ژل‌ها که مصرف آنها شايع‌تر است، ژل‌هاي موقت است. از مهم‌ترين اين نوع ژل‌هاي مي‌توان به هيالورونيک اسيد و هيدروکسي آپاتيت اشاره کرد. اولي حدود 6 ماه تا يک سال دوام دارد و دومي حدود يک تا دو سال. يک مزيت مهم اين ژل‌ها اين است که اگر به هر دليلي فرد از تزريق ژل پشيمان شد، بالاخره اثر اين مواد خواهد رفت اما در مورد ژل‌هاي دايمي پشيماني سودي ندارد
.
مزوتراپي عبارت است از وارد کردن گروهي از مواد فعال بيولوژيک با سوزن هاي بسيار ريز، به داخل پوست. اين مواد مي توانند شامل انواع ويتامين ها دارو ( مانند ماينوکسيديل ) يا فاکتورهاي رشد ( مانند فاکتورهاي رشد انسوليني) باشند.

در واقع تعداد مقاله هاي علمي که تاييد کننده کاربرد مزوتراپي در زمينه پوست و مو باشند، کم هستند و به همين دليل خيلي از متخصصان پوست اين روش درماني را قبول ندارند و اين درحالي است که در کنگره هاي اروپايي به خصوص در فرانسه که به نوعي مهد درمان زيبايي پوست محسوب مي شود، اين روش بسيار کاربردي و شايع است و هيچ کس درمورد موثر بودن يا نبودن آن سوالي نمي پرسد، زيرا تقريبا همه در مورد تاثيرمثبت مزوتراپي آگاهي لازم را دارند.

همايون مژدهي آذر متخصص پوست و مو با اشاره به اينکه در مزوتراپي موادي که به داخل پوست تزريق مي شوند شامل انواع ويتامين هاي دارويي مانند ماينوکسيديل يا فاکتورهاي رشد مانند فاکتورهاي رشد انسوليني هستند، بيان کرد: افرادي که تحت درمان با مزوتراپي قرار مي گيرند بايد بدانند که اين روش موقتي بوده و بايد چند مرتبه براي درمان مراجعه کنند.

وي با اشاره به اينکه معمولا فواصل تزريق در نوبت هاي اول کوتاه تر و در نوبت هاي بعدي، طولاني تر خواهد بود، ادامه داد: در مورد مزوتراپي مو هنگامي که از محلول هاي مناسب براي تزريق استفاده شود، ريزش مو تا حد قابل توجهي کاهش پيدا مي کند و حتي گاهي شاهد رشد موي مجدد نيز خواهيم بود، اما در اين مورد هم بايد تزريق و درمان، دنباله دار باشد.

وي با بيان اينکه به دليل تزريق با سوزن هاي ريزي که به صورت دستي يا با دستگاه مزوگان انجام مي شود، مزوتراپي کمي دردناک است، گفت: تکرار درمان که از بيماري به بيمار ديگر متفاوت است، مي تواند کمي خسته کننده باشد که البته اين تکرار درمان و تزريق براي حفظ اثر مزوتراپي است که درنهايت مي تواند براي بيمار نتيجه مطلوبي داشته باشد و معمولا پس از تزريق بيمار با کمي تورم در ناحيه تزريق و اطراف آن مواجه مي شود.

اين متخصص پوست و مو با اشاره به اين که استفاده از ترکيباتي که باعث ذوب شدن چربي ها مي شوند، مي تواند تورم بيشتري ايجاد کند. اضافه کرد: در مورد مزوتراپي چربي ها و سلوليت ها توصيه مي شود که مقدار زيادي از دارو در يک جلسه تزريق نشود زيرا درغير اين صورت، بيمار با افزايش بيش از حد چربي خون مواجه مي شود و حتي در مواردي التهاب لوزالمعده يا پانکراتيت براي او به وجود مي آيد.

آلرژي نسبت به مزوتراپي

علاوه بر اين موارد ممکن است گاهي بيمار به مواد تزريقي آلرژي داشته باشد و دچار واکنش هاي آلرژيک شود. همچنين بد نيست به کبودي دور چشم در اثر مزوتراپي براي از بين بردن سياهي و لکه هاي دور چشم نيز اشاره کنيم، از آنجا که مويرگ ها و پوست بسيار نازکي در اطراف چشم ها وجود دارد، بنابراين کبودي دور چشم در اثر مزوتراپي دور از انتظار نخواهد بود.

عضو انجمن متخصصين پوست ايران با بيان اين که تا زماني که يک ماده را براي بيمارمان تزريق نکنيم، متوجه حساسيت او نسبت به آن نمي شويم؛ اظهار کرد: اگر خود بيمار بگويد که بدنش به ماده خاصي مانند ماينوکسيديل حساسيت دارد، پزشک برايش آن تزريق را انجام نخواهد داد ولي جالب است بدانيد تمام افراد با هر جنس پوست و مويي مي توانند روش مزوتراپي را براي درمان هاي زيبايي خود انتخاب کنند.

مژدهي آذر تصريح کرد: مزوتراپي براي درمان هاي مختلف داراي پروتکل هاي متفاوتي است، يعني ترکيب ها و ميزان مواد مورد استفاده تزريقي براي هر مشکلي به صورت مستقل است و پزشکان مي توانند خودشان مواد مختلفي مانند ويتامين ها و داروها را با يکديگر ترکيب کرده يا اقدام به تهيه ترکيب هاي آماده اي کنند که از قبل توسط شرکت هاي داروسازي توليد شده است.

بيشترين کاربرد و تاثير مزوتراپي

وي در پاسخ به اين سوال که بيشترين کاربرد مزوتراپي در چه مواردي است ، بيان مي کند : اين روش براي جوانسازي پوست، کم رنگ کردن لکه هاي پوستي و لکه هاي بارداري، ليفتينگ پوست، ذوب کردن سلوليت ها و چربي هاي اضافه و درمان ريزش مو کاربرد دارد.

اين متخصص پوست و مو اذعان کرد: ميزان پاسخ گويي و عوارض مزوتراپي از فردي به فرد ديگر متفاوت و غيرقابل تشخيص است. مثلا ممکن است درمان ملاسما( لک بارداري) به مزوتراپي براي بيمار خوب و موثر باشد و براي بيمار ديگري چنين تاثيري نداشته باشد.
ارسال پیام نقل قول تشکر گزارش

7 از drmarjanhadad2 به خاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند : echoob / cocheshmgir / kasiri1 / sayehsazan1 / armani1 / sazokar / ehdasgostar3 /


پرش به انجمن :